ثبت معرفی همکار

حسابرسی هزینه های مصرفی و اشتراکی ساختمان

شارژ ساختمان به هزینه های مشترکی که در مجتمع مسکونی وجود دارد و همه ی ساکنان مجتمع باید سهم خود را از آن پرداخت کنند ، می گویند . میزان این هزینه ها به نوع مجتمع مسکونی و امکانات آن بستگی دارد و ساکنان آپارتمان موظفند به صورت ماهیانه این هزینه مشترک را به مدیر مجتمع پرداخت نمایند.

طریقه محاسبه شارژ ساختمان

یکی از بحث های میان مستاجر و مالک در بسیاری از ساختمان ها بحث بر سر هزینه ها و اجاره و... است. در بیشتر مواقع این بحث ها به علت ندانستن قوانین صورت می گیرد. حق شارژ هر واحد مسکونی براساس تبصره ها و قوانین خاص تعیین شده است. آورده شده هر شارژ یا هزینه ها به عهده چه کسی است، چگونه باید محاسبه شود و روش پرداخت آن چگونه است. اهالی ساختمان باید حق شارژ را به مدیر ساختمان دهند و مطابق روش محاسبه او، شارژ ساختمان را پرداخت نمایند .

محاسبه شارژ ساختمان به صورت قانونی و قراردادی

از طریق قانونی و قراردادی می توان شارژ ساختمان را محاسبه کرد و سهم مالکان از هزینه های مشترک ساختمان را تعیین نمود.برای تعیین سهم مالکان از طریق قانونی به سراغ ماده 4 قانون تملک بروید. این قانون به شما می گوید باید شارژ ساختمان را برحسب مساحت واحد پرداخت کرد اما برخی از هزینه ها نیز وجود دارد که ارتباطی با مساحت زیربنا ندارد و به نحو مساوی بین ساکنان تقسیم می شود.

طبق تبصره 3 این ماده اگر استقرار حیاط ساختمان یا بالکن یا تراس طوری باشد که فقط یک یا چند واحد مسکونی به آن دسترسی داشته باشند ، هزینه حفظ و نگهداری آن قسمت به عهده استفاده کننده یا استفاده کنندگان است.

سهم هر یک از مالکان آپارتمان ها از مخارج قسمت های مشترک ساختمان به دو نوع هزینه های نسبی و ثابت تقسیم می شود:

طبق ماده 14 قانون تملک آپارتمان مدیر یا مدیران باید تمام بنا را در مقابل آتش سوزی بیمه کنند و هریک از مالکان باید به تناسب سطح زیربنای خود ، سهم خود را به بیمه گر پرداخت کنند.

همچنین ساکنین ساختمان باید هزینه های مشترک مانند آب، گازوییل و آسفالت پشت بام را براساس مساحت زیربنا بپردازند . بنابراین هزینه های نسبی ساختمان به دو نوع هزینه های مستمر و حق بیمه تقسیم میشود. برای محاسبه این نوع هزینه ها ابتدا متراژ کل واحدها به دست می آید سپس هزینه کل به متراژ تقسیم و هر واحدی براساس متراژ سهم خود را پرداخت می کند

این هزینه ها به مساحت ساختمان ربطی ندارد و این هزینه ها مانند سرایدار، نگهبان، متصدی، آسانسور، هزینه های نگهداری و تاسیسات، باغبان و قسمت های مشترک باید به صورت مساوی بین واحدها تقسیم شوند.نوع دیگر این نوع هزینه ها اندوخته قانونی است که در برابر هزینه های اتفاقی ساختمان را بیمه می کند. میزان این نوع اندوخته به عهده تصمیم کل اعضای ساختمان می باشد.

کدام هزینه ها را مستاجر و کدام یک را مالک باید بپردازد؟

هزینه هایی که پرداخت آن با مستاجر است :

 • پول آب، برق، گاز و تلفن
 • هزینه تعمیر و سرویس آسانسور
 • هزینه شارژ ساختمان
 • هر نوع خرابی ای که مسبب آن مستاجر باشد .
 • رفع مشکل فاضلاب بعد از گذشت چند ماه اقامت مستاجر
 • پرداخت عوارض سالانه پسماند شهرداری
 • هزینه تعمیرات عمده آسانسور و نقاط خانه
 • هزینه رفع مشکل فاضلاب در ابتدای ورود مستاجر
 • هزینه عوارض نوسازی شهرداری 
   

مستاجر می تواند با اجازه صاحبخانه ، خانه را تعمیر کند و تغییراتی در آن ایجاد کند اما باید برای این کار قبل از هر اقدامی با صاحبخانه تماس بگیرید . سپس می تواند این هزینه ها را با توافق صاحبخانه از اجاره بهای خود کم کند. برای این کار لازم است مستاجر تمام فاکتورهای مخارج را نگهداری کند تا مدرک مستدلی برای ارائه داشته باشد.

تعرفه خدمات: منطقه یک تا پنج واحدی 20 هزار تومان - منطقه پنج تا بیست ودو 10هزار تومان

 

مکان برای : عنوان لیست